ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΤΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ ΕΛΕΓΧΟΥ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ 10/ 5/ 2021

Με την ευκαιρία της σταδιακής επανεκκίνησης των Κλινικών του Τμήματος,διαπιστώθηκε από όλους μας η σημασία των τακτικών ελέγχων για θετικότητα στον SARS-CoV-2. Oι έλεγχοι αυτοί θα αποτρέψουν, κατά το δυνατόν, επαφή με κρούσματα ή ασυμπτωματικούς φορείς και θα βοηθήσουν στη διατήρηση του Τμήματος ως COVID-19 freeεργασιακού χώρου. Κατά συνέπεια, σας προτρέπουμε σε συμμόρφωση με τα πρωτόκολλα ελέγχου.

Ακόμη πιο σημαντικό , ενιαίο και αποτελεσματικό μέτρο προφύλαξης είναι η αυστηρή τήρηση όλων των γνωστών μέσων προστασίας (ιδιαίτερα της μάσκας) ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΤΟΥΣ ΧΩΡΟΥΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ, αλλά και στο κοινωνικό μας περιβάλλον.

Υπενθυμίζουμε ότι για οποιοδήποτε “ύποπτο κρούσμα” εργαζομένου, φοιτητή ή ασθενούς επικοινωνήστε άμεσα μαζί μας στα ιδρυματικά mail.

Η Επιτροπή Ελέγχου Λοιμώξεων Τμήματος Οδοντιατρικής ΑΠΘ
Δ.Ανδρεάδης