Δράσεις του Κέντρου Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης Α.Π.Θ. Υποδοχή Πρωτοετών 2016ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ

Δράσεις του Κέντρου Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης Α.Π.Θ.

Υποδοχή Πρωτοετών 2016

Με την έναρξη του νέου ακαδημαϊκού έτους και προκειμένου να υποστηρίξει τους νεοεισερχόμενους/ες φοιτητές/τριες, το Κέντρο Συμβουλευτικής και Ψυχολογικής Υποστήριξης (ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ.), σε συνεργασία με το Κέντρο Πρόληψης «ΠΥΞΙΔΑ», διοργανώνει μια σειρά τεσσάρων αυτοτελών δίωρων βιωματικών εργαστηρίων με στόχο τη διευκόλυνση της ομαλής μετάβασης στο Α.Π.Θ.

Αυτή την Τετάρη 2/11/2016 στο πρώτο εργαστήρι θα συζητήσουμε τη «Μετάβαση απ’ το Λύκειο στο Παν/μιο: Εφόδια για μια ομαλή προσαρμογή στις καινούργιες προκλήσεις».

Θα συζητήσουμε τις κοινωνικές και ακαδημαϊκές προσδοκίες που έχετε ξεκινώντας τις σπουδές σας και κατά πόσο αυτές εκπληρώνονται.  Ακόμα, θα εξερευνήσουμε τρόπους που μπορούν να συνεισφέρουν σε μια πιο εύκολη και επιτυχή προσαρμογή, ώστε να επιτύχετε τους προσωπικούς, κοινωνικούς και ακαδημαϊκούς σας στόχους κατά τη διάρκεια των σπουδών σας.

Συντονίστρια: Άλτα Πανέρα, Ψυχολόγος – Ψυχοθεραπεύτρια, ΚΕ.ΣΥ.ΨΥ.,  Α.Π.Θ.

Η δήλωση συμμετοχής είναι απαραίτητη  και γίνεται ηλεκτρονικά  στο:

Λόγω της φύσης των εργαστηρίων θα υπάρξει περιορισμένος αριθμός συμμετεχόντων και συμμετεχουσών και θα τηρηθεί σειρά προτεραιότητας

Ώρες εργαστηρίων: 11πμ -1 μμ

Τόπος διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Β Κτηνιατρικής Σχολής Α.Π.Θ.

Επικοινωνία:  Άλτα Πανέρα, Ψυχολόγος- Ψυχοθεραπεύτρια ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ., ηλεκτρ. διευθ. apanera@psy.auth.gr , τηλ. 2310 992621