ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ για τη δειγματοληψία σιέλου τις επόμενες μέρες

ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΦΟΙΤΗΤΕΣ

1. Συλλογή σιέλου για μοριακό τεστ σιελου στις 10/5/2021

Καλούνται όσοι φοιτητές, σκοπεύουν να εργασθούν από 13/5/21 έως και 19/5/21, ως θεράποντες ή ως βοηθοί, να προσέλθουν για μοριακό έλεγχο SARSCoV-2 τη Δευτέρα στις 10/5/2021.

Οι φοιτητές θα παραλαμβάνουν τα kits της δειγματοληψίας από την είσοδο του ισογείου από τις 8.30 – 11.00πμ και θα τα παραδίδουν στην σκηνή που θα βρίσκεται στημένη στο χωρο του parking του Α’ υπογείου από τις 9.00 – 12.00πμ. (Υπεύθυνη κα Μ. Γκουλιώτη, email: mgouliot@dent.auth.gr)

Επιπλέον, οι φοιτητές που έχουν κλείσει ραντεβού τις συγκεκριμένες ημερομηνίες και σκοπεύουν να υποβληθούν σε τεστ μπορούν να παραλαμβάνουν το kit συλλογής σιέλου από την είσοδο του ισογείου (σημείο θερμομέτρησης) και τη Μεγάλη Εβδομάδα – από 26/4/21 έως και 28/4/2021, ώστε να το παραδώσουν έτοιμο την ημέρα της συλλογής (Δευτέρα 10/5/21).

Οι φοιτητές θα πρέπει να γνωρίζουν το ΑΜΚΑ τους.

Το αποτέλεσμα θα γνωστοποιηθεί την Τετάρτη 12/5/21 και θα ενημερωθούν μόνο οι θετικοί φοιτητές, αν υπάρχουν. Oι οδηγίες για τη δειγματοληψία του σάλιου επισυνάπτονται στο τέλος της ανακοίνωσης, όπως και οι οδηγίες για τον τρόπο ελέγχου των ασθενών σας πριν την προσέλευσή τους στην Κλινική.

1. Ραντεβού στις κλινικές 10-12/5/2021

Οι φοιτητές που έχουν κλεισμένο ραντεβού στις κλινικές 10-11-12/5/2021 προκειμένου να εργασθούν θα πρέπει να προσκομίσουν (έντυπο ή μήνυμα SMS) αρνητικού τεστ covid (Rapid ή μοριακό).

Εναλλακτικά οι φοιτητές των μεσημεριανών τμημάτων μπορούν να φέρουν και να πραγματοποιήσουν self test στη μπλε σκηνή (Μανδαλίδειο) 8.15-10.00 το πρωί (Δευτέρα-Τετάρτη-Παρασκευή).

Τα  παραπάνω ισχύουν και για τους ασθενείς των φοιτητών.

Από τη Γραμματεία