Εργαστήριο ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ Α.Π.Θ και ΚΕΘΕΑ Ιθάκη «Ξύδια ή Μπάφους ? … Ιδού η Απορία (?)»

Εργαστήριο ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ Α.Π.Θ και ΚΕΘΕΑ Ιθάκη

«Ξύδια ή Μπάφους ? … Ιδού η Απορία (?)»

Τι ισχύει και τι τελικά είναι μύθος γύρω από όσα γνωρίζω για τη χρήση ινδικής κάνναβης;

Αλήθεια, το αλκοόλ, νόμιμο και κοινωνικά αποδεκτό, πόσο ακίνδυνο είναι;

Πώς αντιλαμβάνομαι την χρήση ουσιών και πως την εξάρτηση;

Πώς μπορώ να βοηθήσω έναν φίλο που έχει σοβαρό πρόβλημα με την κατάχρηση ουσιών;

Στις 21 Νοεμβρίου 2016, και ώρα 11:00-14:00 μ.μ

Το εργαστήριο στοχεύει στην προσαρμοσμένη στις ανάγκες των φοιτητών/τριών πληροφόρηση για ζητήματα γύρω από την χρήση ουσιών, την προώθηση και έκφραση απόψεων των φοιτητών/τριών ως κομμάτι της κοινωνικής ευθύνης και ευαισθητοποίησης πάνω στα θέματα της εξάρτησης και της απεξάρτησης, την ανίχνευση παραπληροφόρησης γύρω από αυτό τον τομέα και το ξεκαθάρισμα το τι είναι τελικά μύθος και τι είναι αλήθεια με βάση έγκυρες επιστημονικές πηγές.

Στοχεύει ακόμη στη γνωριμία των φοιτητών/τριών με το ΚΕΘΕΑ ΙΘΑΚΗ ως μια διαδικασία προσωποποίησης ενός προγράμματος συμβουλευτικής και απεξάρτησης ώστε να διευκολυνθεί μια πιθανή προσέγγιση των φοιτητών/τριών με τυχόν αιτήματα βοήθειας.

Εισηγητής/συντονιστής: Ηλίας Παρασκευόπουλος, Κοινωνικός Λειτουργός- Κοινωνικός Παιδαγωγός, Συστημικός Οικογενειακός Ψυχοθεραπευτής, Σύμβουλος Τοξικοεξάρτησης

Ημερομηνία διεξαγωγής: 21 Νοεμβρίου 2016, στις 11:00-14:00 μ. μ.

Τόπος διεξαγωγής: Αμφιθέατρο Τσιρογιάνννη στην Κτηνιατρική Σχολή Α.Π.Θ.

Πληροφορίες: Ελισάβετ Νεοφυτίδου, Κλινική Ψυχολόγος ΚΕ.ΣΥ.Ψ.Υ Α.Π.Θ.

Τηλ.: 2310 992643

Δηλώσεις συμμετοχής αποκλειστικά στο e-mail: eneofyti@psy.auth.gr  (Ονοματεπώνυμο, Σχολή και τηλέφωνο).

Θα δοθεί βεβαίωση παρακολούθησης.