ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ ΙΚΥ/IFA ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ & ΜΕΤΑΔΙΔΑΚΤΟΡΙΚΗ ΕΡΕΥΝΑ ΣΤΗ ΓΑΛΛΙΑ (28.6.2020)

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί ανακοίνωση προγράμματος υποτροφιών Αριστείας, σε συνεργασία του Ιδρύματος Κρατικών Υποτροφιών Ελλάδας και του Υπουργείου Ανώτατης Εκπαίδευσης για:

σπουδές Μεταπτυχιακού επιπέδου: αφορά σε α) πτυχιούχους/διπλωματούχους ελληνικού ΑΕΙ με βαθμό τουλάχιστον 7 και χρόνο κτήσης όχι πλέον των 2 ακαδημαϊκών ετών από το ακαδημαϊκό έτος έναρξης της υποτροφίας ή β) εγγεγραμμένους/-ες στο τελευταίο έτος του ενδεικτικού προγράμματος σπουδών ελληνικού ΑΕΙ και επίκειται η ολοκλήρωση του πριν τη έναρξη της αιτούμενης υποτροφίας, με αναγνωρισμένο πιστοποιητικό γνώσης της γαλλικής γλώσσας -ή της αγγλικής σε περίπτωση αγγλόφωνου Προγράμματος Μεταπτυχιακών Σπουδών- επιπέδου Β2 τουλάχιστον και οι οποίοι/-ες έχουν ήδη γίνει δεκτοί/-ές για φοίτηση σε Πρόγραμμα Μεταπτυχιακών Σπουδών δεύτερου κύκλου (Master 2) γαλλικού πανεπιστημίου ή Ανώτατης Σχολής της Γαλλίας

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά έως τις 28 Ιουνίου 2020 (23.00)

έρευνα: αφορά σε κατόχους Δ.Δ., α) των οποίων η αναγόρευση ή επιτυχής υποστήριξη πραγματοποιήθηκε όχι πλέον των 10 ετών από την προθεσμία υποβολής της αίτησης β) απασχολούνται καθ’ όλη τη διάρκεια της υποτροφίας ως διδάσκοντες/-ουσες ή ερευνητές/-τριες σε Ελληνικό ΑΕΙ/δημόσιο ή ιδιωτικό ερευνητικό οργανισμό, με σύμβαση εργασίας, έργου ή υποτροφίας, και γ) έχουν ήδη γίνει δεκτοί/-ές ή έχουν προσκληθεί από γαλλικό πανεπιστήμιο ή ερευνητικό οργανισμό για την υλοποίηση μεταδιδακτορικής έρευνας, ή μέρους αυτής, ή βραχείας μετεκπαίδευσης.

Η αίτηση υποβάλλεται ηλεκτρονικά σε πλατφόρμα η οποία παραμένει ανοιχτή για να επιτρέψει καινούργιες υποψηφιότητες.