ΥΠΟΤΡΟΦΙΕΣ DAAD ΓΙΑ ΜΕΤΑΠΤΥΧΙΑΚΕΣ ΣΠΟΥΔΕΣ, ΕΡΕΥΝΑ, ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΓΛΩΣΣΑΣ, ΑΚ. ΕΤΟΥΣ 2021/22

Στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί η προκήρυξη και συνοπτική περιγραφή των προγραμμάτων υποτροφιών της Γερμανικής Υπηρεσίας Ακαδημαϊκών Ανταλλαγών (DAAD), προς Έλληνες και Ελληνίδες, ακαδημαϊκού έτους 2021-22.

Οι υποτροφίες αφορούν σε α) προπτυχιακούς/-ές & τελειόφοιτους/-ες φοιτητές και φοιτήτριες, απόφοιτους/-ες, Υ.Δ., διδάκτορες και διδακτόρισσες, ερευνητές και ερευνήτριες, νέους και νέες επιστήμονες, μέλη διδακτικού προσωπικού ιδρυμάτων τριτοβάθμιας εκπαίδευσης όλων των βαθμίδων, παλαιούς υποτρόφους της DAAD και β) όλους τους κλάδους, αλλά και ειδικότερους (Αρχιτεκτονική, Αρχαιολογία, Παραστατικές Τέχνες, Μουσική, Καλές Τέχνες/Οπτική Επικοινωνία/Κινηματογράφος).

Οι υποτροφίες χορηγούν α) μηνιαίο επίδομα, το ύψος του οποίο καθορίζεται από το ειδικότερο πρόγραμμα και τη βαθμίδα του/της υποψήφιου/-ας υποτρόφου, και β) ανά πρόγραμμα, επιπλέον επιδόματα και επιχορηγήσεις είτε εξ’ ορισμού είτε υπό συγκεκριμένες προϋποθέσεις.

Η προθεσμία υποβολής των αιτήσεων ποικίλει ανά πρόγραμμα, με νωρίτερη ημερομηνία την 30η Σεπτεμβρίου