Ψηφίσματα για το θάνατο του καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας Ιωάννη Παντή

Ψ Η Φ Ι Σ Μ Α

Με βαθιά οδύνη πληροφορηθήκαμε το θάνατο του εκλεκτού και διακεκριμένου συναδέλφου, Καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, πρώην Αντιπρύτανη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης

Ιωάννη Δ. Παντή,

ο οποίος φοίτησε στο Αριστοτέλειο και το υπηρέτησε με πάθος από όλες τις ακαδημαϊκές βαθμίδες, φτάνοντας στην υψηλότατη διοικητική θέση του Αντιπρύτανη. Υπήρξε συνεπής και ακούραστος δάσκαλος και ερευνητής.

Με τα οράματα και τις επιλογές του ως Αντιπρύτανης Οικονομικού Προγραμματισμού και Ανάπτυξης έθεσε τη σφραγίδα του στην πρόσφατη πορεία του Πανεπιστημίου.

Η προσφορά του στην κοινωνία επεκτάθηκε πέρα από τον ακαδημαϊκό χώρο με την πολιτική του δράση και με την ανάληψη θέσεων ευθύνης σε δημόσιους οργανισμούς και φορείς, με αποκορύφωμα τη θέση του Γενικού Γραμματέα στο Υπουργείο Παιδείας, Έρευνας και Θρησκευμάτων.

Οι Πρυτανικές Αρχές, εκπροσωπώντας το σύνολο των μελών της Πανεπιστημιακής Κοινότητας, τιμούν το έργο και την προσφορά του Γιάννη Παντή και

Ψ η φ ί ζ ο υ ν

• Να εκφραστούν τα συλλυπητήρια στην οικογένειά του
  • Να παραστούν στην Εξόδιο Ακολουθία και να καταθέσουν στεφάνι
  • Να κατατεθεί ποσό σε προτεινόμενο από την οικογένεια Ίδρυμα
  • Να δημοσιευθεί το σχετικό ψήφισμα στον ημερήσιο Τύπο
  • Να οργανώσουν εκδήλωση στη μνήμη του, σε ημερομηνία που θα ανακοινωθεί

——————————————————————————————

ΨΗΦΙΣΜΑ

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ, μετά το θλιβερό άγγελμα του θανάτου του πρώην Αντιπρύτανη και Καθηγητή του Τμήματος Βιολογίας Ιωάννη Παντή, εκφράζει τη βαθύτατη θλίψη και οδύνη της για την απώλεια του επιφανούς επιστήμονα και επίλεκτου συναδέλφου, ο οποίος με το ήθος και την άρτια κατάρτισή του προσέφερε ανεκτίμητες υπηρεσίες στην επιστήμη, την έρευνα, τη διδασκαλία και τη διοίκηση.

Η Κοσμητεία της Σχολής Θετικών Επιστημών του ΑΠΘ αποφασίζει:

–        Να εκφραστούν τα θερμά συλλυπητήρια στην οικογένειά του.

–        Να κατατεθεί στεφάνι στη σορό του.

–        Να δημοσιευτεί το παρόν ψήφισμα στον Τύπο.

Ο Κοσμήτορας

της Σχολής Θετικών Επιστημών