Mετεγγραφές/μετακινήσεις του ακαδ. έτους 2020-21

Οι αιτούντες θα πρέπει να προχωρήσουν στην καταχώρηση στοιχείων στο ηλεκτρονικό σύστημα www.register.auth.gr  από την Παρασκευή 11.12.2020 (10:00 π.μ) έως και τη Δευτέρα 21.12.2020 και στη συνέχεια, κατά την ίδια περίοδο

θα κληθούν να ολοκληρώσουν τη διαδικασία ταυτοποίησης με 3 εναλλακτικούς τρόπους:

1ος Τρόπος
Ηλεκτρονικά με αποστολή στο email  της Γραμματείας των απαραίτητων δικαιολογητικών σε ένα συμπιεσμένο αρχείο (.zip).
Συστήνεται, χωρίς να είναι δεσμευτικό, η αποστολή να γίνει από τη διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου που είχε δηλώσει ο φοιτητής στις πανελλαδικές και μας έχει κοινοποιηθεί από το Υπουργείο. Στο θέμα του Μηνύματος θα πρέπει να αναγράφεται: Δικαιολογητικά ταυτοπροσωπίας <ονοματεπώνυμο φοιτητή> <Κωδικός Υποψηφίου>.

Απαραίτητα δικαιολογητικά που θα πρέπει να ζητηθούν είναι τα ακόλουθα:
•    Φωτοαντίγραφο Αστ. ταυτότητας και των δύο όψεων
•    Μια πρόσφατη φωτογραφία τύπου Αστ. Ταυτότητας (πρόσφατη, έγχρωμη ή ασπρόμαυρη, σε ουδέτερο φόντο και να απεικονίζει ευκρινώς μόνο το πρόσωπο του φοιτητή)
•    Το pdf της ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής στην πλατφόρμα του Υπουργείου •    Αποδεικτικό ΑΜΚΑ (απλή εκτύπωση από την ηλεκτρονική ιστοσελίδα
•    Υπεύθυνη δήλωση από το GOV.gr  (Θα δοθεί υπόδειγμα, το οποίο επισυνάπτεται για πλήρη ενημέρωση) ότι ο αιτών δεν είναι εγγεγραμμένος σε άλλη Σχολή ή σε άλλο Τμήμα Τριτοβάθμιας Εκπαίδευσης στην Ελλάδα και ότι τα δικαιολογητικά είναι αληθή και ακριβή.

·         Τα δικαιολογητικά ανά κατηγορία μετεγγραφής όπως αυτά ορίζονται στην εγκύκλιο 167036/Ζ1/8-12-2020 “Οδηγίες σχετικά με τον έλεγχο των δικαιολογητικών” σχετιζόμενα με τη εγκύκλιο 166442/Ζ1/7.12.2020 “Κύρωση ονομαστικού πίνακα ανά Σχολή ή Τμήμα, ακαδημαϊκού έτους 2020-2021, επιτυχόντων μετεγγραφής/μετακίνησης.

2ος Τρόπος
Έντυπη υποβολή μέσω ταχυδρομείου (συστημένο) ή υπηρεσίας ταχυμεταφοράς. Επειδή πολλοί φοιτητές ενδέχεται να μην έχουν κωδικούς taxisnet και λογαριασμούς τραπεζών που είναι απαραίτητοι για να εκδώσουν την Υπεύθυνη δήλωση μέσω του GOV.gr, θα μπορούν να σταλούν τα δικαιολογητικά σε έντυπη μορφή μέσω ταχυδρομείου (συστημένο) ή υπηρεσίας ταχυμεταφοράς, μετά την καταχώρηση των στοιχείων στο register.auth. Σε αυτή την περίπτωση η υπεύθυνη δήλωση μέσω του GOV.gr αντικαθίσταται με ΥΔ θεωρημένη για το γνήσιο της υπογραφής από τα ΚΕΠ και τα υπόλοιπα δικαιολογητικά μένουν όπως και στην περίπτωση Α. Στον φάκελο αποστολής θα πρέπει να υπάρχει και πάλι η ένδειξη «Δικαιολογητικά ταυτοπροσωπίας <ονοματεπώνυμο φοιτητή> <Κωδικός Υποψηφίου>».

3ος Τρόπος
Κατάθεση στη Γραμματεία του Τμήματος με ραντεβού. Σε εξαιρετικές περιπτώσεις, οι φοιτητές θα μπορούν να καταθέσουν τα απαιτούμενα δικαιολογητικά οι ίδιοι ή νομίμως εξουσιοδοτημένα πρόσωπα στις Γραμματείες, με προγραμματισμένα ραντεβού κατόπιν ηλεκτρονικού αιτήματος, αναφέροντας τους λόγους που επιβάλλουν την αυτοπρόσωπη παρουσία.

Μόλις ολοκληρωθεί ο έλεγχος των δικαιολογητικών θα οριστικοποιηθεί η εγγραφή του φοιτητή στο σύστημα ηλεκτρονικής γραμματείας και θα λάβει SMS για να προχωρήσει στη δημιουργία ιδρυματικού λογαριασμού.

Από το Τμήμα Σπουδών ΑΠΘ