ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΑΚΙΝΗΤΗΣ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗΣ – ΚΣΑΑ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΕΠΙ ΠΤΥΧΙΟ ΦΟΙΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΤΟΥΣ ΣΤΑ ΚΛΙΝΙΚΑ ΣΕΜΙΝΑΡΙΑ (Επαναληπτικός Κύκλος)

Μετά την απόφαση της 215 Γ.Σ. του Τομέα Προσθετικής στις 30/3/2021, και την ολοκλήρωση του Ειδικού Κλινικού Σεμιναρίου σχετικά με το Σχέδιο Θεραπείας και τις κλινικές διαδικασίες στην Ακίνητη Προσθετική αποκλειστικά  για τους επί πτυχίω φοιτητές, σας κοινοποιούμε το Πρόγραμμα του επαναληπτικού κύκλου , διάρκειας και πάλι τεσσάρων (4) 2ωρων, που θα πραγματοποιούνται από τις 10 με 14 Μαΐου και 17 με 21 Μαΐου, κάθε Τρίτη και Παρασκευή, ώρα : 17:00 – 19:00.

Ο 2ος αυτός κύκλος του Ειδικού Σεμιναρίου είναι (α) επαναληπτικός για όσους δεν παρακολούθησαν ανελλιπώς τον 1ο κύκλο, (β) δεν πέτυχαν στην αξιολόγηση μετά το πέρας του 1ου κύκλου και (γ) για όσους δεν πρόλαβαν να δηλώσουν και να συμμετάσχουν στον 1ο κύκλο.

Οι τίτλοι και οι ημερομηνίες των επί μέρους παρουσιάσεων του Ειδικού Κλινικού Σεμιναρίου  είναι οι παρακάτω:

Τρίτη 11/5/21. Καθοριστικά σημεία Διάγνωσης και Σχεδίου Θεραπείας για την ακίνητη προσθετική αποκατάσταση.
Παρασκευή 14/5/21. Κλινικές διαδικασίες στην Ακίνητη Προσθετική
Τρίτη 18/5/21. Σχέδιο Θεραπείας για ακίνητη προσθετική αποκατάσταση για μερικώς νωδό ασθενή (κατάταξη με βάση τον προσθετικό διαγνωστικό δείκτη [PDI])
Παρασκευή 21/5/21. Σχέδιο Θεραπείας για ακίνητη προσθετική αποκατάσταση μεμονωμένης νωδότητας:  α) πρόσθιου δοντιού β) οπίσθιου δοντιού

Η παρακολούθηση του Ειδικού Κλινικού Σεμιναρίου προϋποθέτει απαραίτητα έγκαιρη δήλωση συμμετοχής. Παρακαλούμε όπως δηλώσετε την συμμετοχή σας στην παρακάτω ηλεκτρονική φόρμα της Γραμματείας της Προσθετικής.

Καταληκτική ημερομηνία δηλώσεων: Κυριακή 9 Μαΐου 2021 μέχρι 14:00μμ.

Η αξιολόγηση μετά την παρακολούθηση του επαναληπτικού Ειδικού Κλινικού Σεμιναρίου θα πραγματοποιηθεί, με βάση υφιστάμενο σχεδιασμό που πιθανόν μπορεί να τροποποιηθεί από εκπαιδευτικές ανάγκες που θα προκύψουν, την Παρασκευή 28 Μαΐου μέσω: i) κουίζ ή ii) παρουσίασης ενός κλινικού περιστατικού σε μορφή ppt (συνολικός φόρτος εργασίας 1 μονάδα ECTS).

Το κουίζ θα πραγματοποιηθεί μέσω της πλατφόρμας e-learning στο μάθημα ΚΣΑΑ – Ακίνητη Προσθετική, στις 28/5/2021 και ώρα 10.00πμ-10.30πμ ενώ ενναλακτικάι οι παρουσιάσεις ενός κλινικού περιστατικού σε μορφή ppt θα πραγματοποιηθούν μέσω της πλατφόρμας ZOOM στις 28/5/2021 και ώρα 11.00πμ-14.00μμ στον παρακάτω σύνδεσμο:

Passcode: 194492