ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020 – ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ I

ΕΞΕΤΑΣΤΙΚΗ ΠΕΡΙΟΔΟΣ ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2020
ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ Ι (Ζ΄Εξάμηνο)
Τρίτη 15.09.20, 10:00 – 10:30 π.μ.

Το Εργαστήριο Ορθοδοντικής σύμφωνα με την απόφαση της Συγκλήτου του Α.Π.Θ. διοργανώνει για την τρέχουσα εξεταστική περίοδο τις εξετάσεις του μαθήματος «Ορθοδοντική I» με συμμετοχή των φοιτητών εξ΄ αποστάσεως με την βοήθεια της πλατφόρμας elearning.auth.gr.

H εξέταση του μαθήματος θα πραγματοποιηθεί στις 15.09.20 και μόνο κατά το χρονικό διάστημα 10:00 – 10:30 π.μ. (διάρκεια: 30 λεπτά της ώρας) με το σύστημα της on-line πολλαπλής επιλογής.

Καλούνται οι φοιτητές του Ζ΄ Εξαμήνου που παρακολούθησαν το μάθημα «Ορθοδοντική I» να ελέγξουν το αργότερο έως τις 14 Σεπτεμβρίου 2020 στην πλατφόρμα του e-learning χρησιμοποιώντας τον ιδρυματικό τους λογαριασμό, αν έχει πραγματοποιηθεί η αυτόματη εγγραφή τους στο μάθημα και το όνομά τους συμπεριλαμβάνεται στους συμμετέχοντες (εγγεγραμμένους φοιτητές).

Σε περίπτωση που για κάποιο λόγο δεν έχει πραγματοποιηθεί, θα πρέπει να εγγραφούν οι ίδιοι με τη μέθοδο της αυτοεγγραφής χρησιμοποιώντας το password (κλειδί εγγραφής / κωδικός): ortho1. Εάν δεν πραγματοποιηθεί η εγγραφή στο μάθημα μέσω της πλατφόρμας e-learning, ο φοιτητής ΔΕΝ θα μπορεί να συμμετέχει στη διαδικασία της εξ’ αποστάσεως εξέτασης.

Για τη συμμετοχή στις εξ’ αποστάσεως εξετάσεις θα πρέπει:

• να έχετε τον απαιτούμενο εξοπλισμό κατά τη διάρκεια της εξέτασης (Η/Υ εφοδιασμένο με κάμερα, μικρόφωνο και σύνδεση Internet)
• να συνδεθείτε αποκλειστικά μέσω του ιδρυματικού λογαριασμού σας
• να αποδεχτείτε την Πολιτική για την προστασία προσωπικών δεδομένων

Γενικές οδηγίες για την εξέταση του μαθήματος:

• Συνιστάται η χρήση Mozilla Firefox ή Google Chrome. Αποφύγετε τη χρήση Internet Explorer
• Μην παραμείνετε ανενεργοί για πάνω απο δύο ώρες στη σελίδα εκτέλεση του Κουίζ. Αυτό θα έχει ως αποτέλεσμα να γίνει αυτόματη έξοδος από το δικτυακό τόπο του elearning.
• Μην κλείνετε την καρτέλα (tab) ούτε το παράθυρο του κουίζ κατά τη διάρκεια του κουίζ έως ότου επιλέξετε “Υποβολή όλων”.
• Να προτιμήσετε σταθερή σύνδεση στο δίκτυο και χρήση ηλεκτρονικού υπολογιστή εφόσον είναι διαθέσιμα, καθώς έτσι ελαχιστοποιείται η πιθανότητα εμφάνισης προβλημάτων, που σχετίζονται με πολλούς συνδυαστικούς παράγοντες τεχνικής φύσης

Ειδικές οδηγίες για την είσοδό σας και την εξέταση του μαθήματος:

• Για να συμμετέχετε στις εξετάσεις του μαθήματος «Ορθοδοντική I» θα πρέπει αρχικά να συνδεθείτε με το λογισμικό Zoom σε τηλεδιάσκεψη με ανοιχτή την κάμερα και το μικρόφωνο, στη διεύθυνση:

https://authgr.zoom.us/j/8907896213?pwd=cndsOWJuelpMdHRLWmljNFo0MlpFdz09 με meeting id: 890 789 6213 και κωδικό: 246847

Η κάμερα και το μικρόφωνο θα πρέπει να είναι ανοιχτά καθόλη τη διάρκεια της εξέτασης. Σε περίπτωση διακοπής της σύνδεσης ολοκληρωτικά ή επιμέρους της κάμερας ή του μικροφώνου, ο φοιτητής δεν θα μπορέσει να ολοκληρώσει τη διαδικασία εξέτασης του μαθήματος.

• Θα πρέπει να επισκεφθείτε την ιστοσελίδα elearning.auth.gr και να πραγματοποιήσετε την είσοδό σας με τα στοιχεία του ιδρυματικού σας λογαριασμού.
• Στις «Κατηγορίες» επιλέγετε → Σχολή Επιστημών Υγείας → Τμήμα Οδοντιατρικής → Προπτυχιακά μαθήματα.
• Εν συνεχεία βρίσκετε και επιλέγετε το μάθημα «ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ I». Σε περίπτωση που το μάθημα δεν εμφανίζεται στην πρώτη σελίδα, επιλέξτε στο κάτω μέρος της σελίδας το «Δείτε περισσότερα» και αναζητήστε το στις επόμενες σελίδες.
• Κάνετε κλικ επάνω στον τίτλο του μαθήματος και κατόπιν επιλέξτε → Τελικές εξετάσεις 7ου Εξαμήνου → Τελικές εξετάσεις 7ου Εξαμήνου – ΟΡΘΟΔΟΝΤΙΚΗ I – Σεπτέμβριος 2020 → «Προσπάθεια κουΐζ τώρα με αποδοχή των όρων εξέτασης» → Έναρξη προσπάθειας.
• Στις επόμενες σελίδες εμφανίζονται οι ερωτήσεις (μία ανά σελίδα) και οι σχετικές απαντήσεις. Επιλέγετε με ένα κλικ μία σωστή απάντηση και για να πάτε στην επόμενη ερώτηση επιλέγετε το «Επόμενη σελίδα». Από την ώρα που επιλέγετε μια απάντηση, μπορείτε μεν να την αλλάξετε αμέσως ή αργότερα πριν την υποβολή όλων των απαντήσεων στην πλατφόρμα, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν μπορείτε πλέον να αφήστε την ερώτηση αναπάντητη.
• Σε κάθε σελίδα στο πάνω αριστερό τμήμα εμφανίζεται ένα σχεδιάγραμμα με όλες τις ερωτήσεις και με δυνατότητα πλοήγησης σε οποιαδήποτε ερώτηση θέλετε. Επίσης βλέπετε σε ποια ερώτηση βρίσκεστε και ποιες ερωτήσεις απαντήσατε και ποιες όχι.
• Το κουίζ έχει όριο χρόνου και στη διάθεσή σας για την απάντηση όλων των ερωτήσεων θα έχετε συνολικά 30 λεπτά της ώρας.
• Η πλατφόρμα elearning για την εξέταση του μαθήματος θα είναι ανοιχτή στις 15.09.20 και μόνο κατά το χρονικό διάστημα 10:00 – 10:30 π.μ.
• Ο χρόνος θα μετρήσει αντίστροφα από τη στιγμή που θα ξεκινήσετε την προσπάθειά σας και θα πρέπει να υποβάλετε τις απαντήσεις σας πριν τη λήξη του.
• Θα σας ζητηθεί να επιλέξετε μία σωστή απάντηση σε 20 ερωτήσεις από τις (συνήθως) τέσσερις επιλογές που θα σας προτείνονται.
• Σε περίπτωση λάθους θα βαθμολογείστε με το -50% μιας σωστής απάντησης. Σας εφιστούμε λοιπόν την προσοχή η επιλογή της απάντησής σας να μην είναι τυχαία.
• Αν κάποια ερώτηση δεν απαντηθεί, αυτή η ερώτηση δεν βαθμολογείται.
• Όταν τελειώσετε με τις απαντήσεις σας, θα πρέπει να πατήσετε στο τέλος «Υποβολή όλων και τέλος». Όταν όμως πατήσετε το κουμπί “Υποβολή όλων” ΔΕΝ θα έχετε πλέον το δικαίωμα να απαντήσετε σε περαιτέρω ερωτήσεις.
• Αν αυτό δεν το κάνετε μέχρι την παρέλευση του τέλους του χρόνου, το σύστημα θα αποθηκεύσει μόνο τις απαντήσεις που έχετε επιλέξει μέχρι εκείνη τη στιγμή.

Για οποιοδήποτε πρόβλημα σχετικά με την εγγραφή σας στο elearning παρακαλείστε να επικοινωνείτε με την γραμματεία του e-learning (elearning@auth.gr), ενώ για άλλες απορίες σχετικά με τις εξετάσεις του μαθήματος με τη γραμματεία του Εργαστηρίου Ορθοδοντικής (emargariti@dent.auth.gr)

Από το Εργαστήριο Ορθοδοντικής