ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΓΙΑ ΕΝΑΡΞΗ ΚΛΙΝΙΚΩΝ από 30 ΣΕΠΤΕΜΒΡΙΟΥ 2021

Η έναρξη των κλινικών του Οδοντιατρικού Τμήματος ΑΠΘ αναμένεται από τις 30/9/2021.

Επισημαίνεται ότι σύμφωνα με την από 17-09-21 ανακοίνωση του Υπουργείου Παιδείας για τη «Δια ζώσης λειτουργία των Πανεπιστημίων με αυξημένα μέτρα προστασίας» (https://www.minedu.gov.gr/news/50109-17-09-21-dia-zosis-leitourgia-ton-panepistimion-me-afksimena-metra-prostasias): Από 30.9.2021 η συμμετοχή των φοιτητών των Σχολών Επιστημών Υγείας σε εκπαιδευτική διαδικασία ή πρακτική/κλινική άσκηση σε φορείς του δημοσίου ή ιδιωτικού τομέα για τους οποίους έχει καταστεί υποχρεωτικός ο εμβολιασμός πραγματοποιείται μόνο κατόπιν απόδειξης ότι έχει πραγματοποιηθεί η πρώτη ή μονοδοσική δόση εμβολίου κατά του COVID-19, η δε ολοκλήρωση του εμβολιαστικού κύκλου πρέπει να γίνει στον προβλεπόμενο χρόνο.

Κατά συνέπεια, οι φοιτητές όλων των ετών που δεν έχουν ακόμη εμβολιαστεί, θα πρέπει να προγραμματίσουν άμεσα τον εμβολιασμό τους, προκειμένου να συμμετέχουν σε οποιαδήποτε εκπαιδευτική διαδικασία από 30.9.2021.

Εκ μέρους του ΔΣ του Οδοντιατρικού Τμήματος ΑΠΘ