ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗΦΟΙΤΗΤΩΝ- ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΑΠΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΡΟΣΘΕΤΙΚΗΣ 2021

Φοιτητές  Ζ’ – Η’ εξαμήνων ακαδ. έτους 2021-22

(για το σύνολο της διετούς κλινικής  άσκησης)

Δεν υπάρχουν κλινικά προαπαιτούμενα για είσοδο στην ΚΣΑΑ, ενώ ελάχιστη κλινική απαίτηση των φοιτητών για το Εργαστήριο της Προσθετικής, είναι η επιτυχής ολοκλήρωση των κάτωθι :

Γνωστικό Αντικείμενο Ακίνητης Προσθετικής

Πέντε (5) στηρίγματα και πλήρης παρακολούθηση ως βοηθοί των κλινικών πράξεων τεσσάρων (4) στηριγμάτων 1,2

Γνωστικό Αντικείμενο Κινητής Προσθετικής3,4

• Μια (1) εργασία κινητής προσθετικής και πλήρης παρακολούθηση ως βοηθοί μιας (1) ακόμα εργασίας κινητής προσθετικής ή εναλλακτικά
  • Δύο (2) εργασίες κινητής προσθετικής

Οι εργασίες κινητής προσθετικής μπορεί να είναι:

• Μία (1) Ολική Οδοντοστοιχία άνω ή κάτω γνάθου (ζεύγος ΟΟ ανά 2 φοιτητές) ή / και
  • Μία (1) Μερική Οδοντοστοιχία (με ανάγκη έως δύο (2) στεφανών – στηριγμάτων Μ.Ο, εφόσον αυτή ξεκινήσει στο Ζ’ – Η’ εξάμηνο)**

Φοιτητές Θ’ – Ι’ εξαμήνου ακαδ. έτους 2021-22

Ελάχιστη κλινική απαίτηση των φοιτητών για το Εργαστήριο της Προσθετικής, είναι η επιτυχής ολοκλήρωση των κάτωθι :

Γνωστικό Αντικείμενο Ακίνητης Προσθετικής

Πέντε (5) στηρίγματα και πλήρης παρακολούθηση ως βοηθοί των κλινικών πράξεων τεσσάρων (4) στηριγμάτων 1, 2

Γνωστικό Αντικείμενο Κινητής Προσθετικής3,4

• Μία (1) εργασία κινητής προσθετικής, που προκύπτει κατά προτεραιότητα από το σχέδιο θεραπείας και μία (1) παρακολούθηση ως βοηθοί μίας εργασίας κινητής προσθετικής  ή εναλλακτικά
  • Δύο (2) εργασίες κινητής προσθετικής

Επί πτυχίω φοιτητές ακαδ. έτους 2021 – 22, με έτος εισαγωγής 2016 – 17 και προγενέστερο:

Γνωστικό Αντικείμενο Κινητής Προσθετικής

• Μία (1) εργασία κινητής προσθετικής και μία (1) παρακολούθηση ως βοηθοί μίας εργασίας κινητής προσθετικής  ή εναλλακτικά
  • Δύο (2) εργασίες κινητής προσθετικής

1. Ο χυτός ενδορριζικός άξονας υπολογίζεται ως στήριγμα, αλλά περισσότεροι του ενός άξονες δεν προσμετρώνται στον συνολικό αριθμό των στηριγμάτων.

1. Από το σύνολο των 5 στηριγμάτων της Ακίνητης, τα 2 θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά παραλληλισμένα στηρίγματα (στηρίγματα γεφυρών ή ναρθηκοποιημένες στεφάνες).

1. Σε κάθε ασθενή μπορούν να εργαστούν ως θεράποντες στην Προσθετική, όχι περισσότεροι από 2 φοιτητές, αναλαμβάνοντας ο καθένας την προσθετική αποκατάσταση μιας γνάθου.

1. Όταν το προσθετικό ΣΘ είναι μικτό και περιλαμβάνει ακίνητες κατασκευές και ΜΟ, αυτό θα πρέπει να ολοκληρώνεται από τον ίδιο φοιτητή.