Μοριοδότηση κλινικής άσκησης Περιοδοντολογίας

Μοριοδότηση εργασιών της Προπτυχιακής Κλινικής Περιοδοντολογίας

2021-2022

Για τον υπολογισμό των υποχρεώσεων της κλινικής άσκησης επί της θεραπείας περιοδοντίτιδας θεσπίζεται σύστημα μοριοδότησης, το οποίο θα ισχύσει για το 2021- 22 ως εξής:

1. Θεραπεία περιοδοντίτιδας που έχει πραγματοποιήσει ο φοιτητής μόνος του: 3 μόρια (αφορά μόνο ήδη πραγματοποιηθείσες θεραπείες κατά το ακαδημαϊκό έτος 2019-2020).
  2. Θεραπεία περιοδοντίτιδας που πραγματοποιεί ο φοιτητής σε συνεργασία, ως κύριος επεμβαίνων: 2 μόρια.
  3. Θεραπεία περιοδοντίτιδας που πραγματοποιεί ο φοιτητής ως βοηθός: 1 μόριο.
  4. Θεραπεία ουλίτιδας 1 μόριο για τον κύριο επεμβαίνοντα και 1 μόριο για τον βοηθό.
  5. Στην περίπτωση που απαιτείται επανάληψη θεραπείας και ριζικών αποξέσεων στο σύνολο του φραγμού το περιστατικό επαναμοριοδοτείται με 2 μόρια, όπως στην περίπτωση 2 και 3.

Δεν υπάρχουν προαπαιτούμενα για την είσοδο των τελειόφοιτων στην ΚΣΑΑ.

Για την ολοκλήρωση ή περάτωση της κλινικής άσκησης στην Περιοδοντολογία ο φοιτητής θα πρέπει να συλλέξει 10 μόρια.