Ανακοίνωση αναστολής λειτουργίας Κλινικών και Εργαστηρίων του Τμήματος Οδοντιατρικής μετά την ύπαρξη κρουσμάτων, και την ένταξη της Θεσσαλονίκης στο επίπεδο 4 αυξημένου κινδύνου

Θεσσαλονίκη, 30 Οκτωβρίου 2020

Τα δεδομένα ως προς την υγειονομική κατάσταση της πανδημίας στην χώρα μας, η ένταξη  της Θεσσαλονίκης στο επίπεδο 4 (αυξημένου κινδύνου) του χάρτη υγειονομικής ασφάλειας και προστασίας, και η ύπαρξη κρουσμάτων στο Τμήμα υπαγορεύουν την έκτακτη λήψη μέτρων από το Τμήμα Οδοντιατρικής Α.Π.Θ.

Στο πλαίσιο αυτό και σύμφωνα με το ΦΕΚ  4709 23/10/2020, σε έκτακτη σύσκεψη του ΔΣ του Τμήματος, σήμερα Παρασκευή 30/10/2020 αποφασίστηκε ότι αναστέλλονται μέχρι νεωτέρας για τον πρώτο και δεύτερο κύκλο σπουδών οι δια ζώσης παρακολουθήσεις μαθημάτων στα αμφιθέατρα και στις αίθουσες σεμιναρίων τα οποία θα πραγματοποιούνται εφεξής μόνο διαδικτυακά (εξ’ αποστάσεως).

Επίσης αναστέλλεται για δύο εβδομάδες (μέχρι και την Παρασκευή 13 Νοεμβρίου 2020) η παρακολούθηση όλων των εργαστηριακών και κλινικών ασκήσεων από τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές όλων των ετών. Η αναπλήρωση των εργαστηρίων και κλινικής άσκησης των προπτυχιακών φοιτητών θα γίνει στο τέλος του εξαμήνου σε συνεργασία με την επιτροπή προπτυχιακού προγράμματος σπουδών και για τους μεταπτυχιακούς φοιτητές από τις συντονιστικές επιτροπές των ΠΜΣ.

Η κλινική άσκηση των μεταπτυχιακών φοιτητών όπως και η Κλινική Διαχείριση των επειγόντων περιστατικών του ΠΠΣ θα επανεκκινήσει, αφότου ολοκληρωθεί  ο μοριακός έλεγχος του εμπλεκόμενου προσωπικού με ευθύνη του Τμήματος.

Το Τμήμα Οδοντιατρικής ΑΠΘ τονίζει την αναγκαιότητα εξοπλισμού των υποδομών όλων των κλινικών του με συστήματα απαγωγής αέρα, και την εξ ολοκλήρου κάλυψη από την πολιτεία όλων των απαραίτητων υποδομών και Μέσων Ατομικής Προστασίας για την ασφαλή λειτουργία των κλινικών.

Τα δεδομένα θα επανεκτιμούνται συνεχώς με ευθύνη του Δ.Σ και της Επιτροπής Λοιμώξεων του Τμήματος.

Το ΔΣ του Τμήματος Οδοντιατρικής

Πρόεδρος, Καθηγητής Α. Πουλόπουλος