ΑΝΑΚΟΙΝΩΣΗ ΣΧΕΤΙΚΑ ΜΕ ΤΗΝ ΕΞΕΤΑΣΗ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΦΟΙΤΗΤΡΙΩΝ ΤΗΣ ΙΑΤΡΙΚΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ ΣΤΟ ΜΑΘΗΜΑ ΤΗΣ ΓΕΝΙΚΗΣ ΠΑΘΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΠΑΘΟΛΟΓΙΚΗΣ ΑΝΑΤΟΜΙΚΗΣ ΤΟΥ Ε΄ ΕΞΑΜΗΝΟΥ 2021-2022

Αγαπητοί φοιτητές και φοιτήτριες,

Σύμφωνα με το νέο εσωτερικό κανονισμό λειτουργίας του Τμήματος Ιατρικής, «η επίδοση στα μαθήματα εκτιμάται με συνδυασμό τουλάχιστον δύο μεθόδων αξιολόγησης για την εξαγωγή της τελικής βαθμολογίας». Επομένως, εκτός από την εξέταση στο τέλος του εξαμήνου που θα γίνει σύμφωνα με τις προδιαγραφές που θα ισχύουν για όλα τα μαθήματα, θα πρέπει να γίνει μία ακόμη εξέταση στη διάρκεια του εξαμήνου. Όπως προαναγγείλαμε στο αμφιθέατρο, πήραμε υπόψη ότι οι βασικές γνώσεις Γενικής Παθολογίας και Παθολογικής Ανατομικής που διδάσκονται στα εργαστήρια θα πρέπει να είναι κατανοητές από όλους τους φοιτητές/-τριες. Γι’ αυτό αποφασίσαμε να πραγματοποιηθεί μια σύντομη εξέταση με 10 ερωτήσεις πολλαπλής επιλογής που θα περιλαμβάνει την ύλη που θα έχει διδαχθεί στα πρώτα έξι εργαστήρια. Η εξέταση θα πραγματοποιηθεί ταυτόχρονα για όλους τους φοιτητές/-τριες, διαδικτυακά (μέσω elearning), στις 12 Ιανουαρίου 2022, ώρα 8 π.μ., θα έχει διάρκεια έως 15’ και θα προσμετράται σε ποσοστό 20% της τελικής βαθμολογίας του μαθήματος. Το υπόλοιπο 80% της τελικής βαθμολογίας της Γενικής Παθολογίας και Παθολογικής Ανατομικής θα προέρχεται από το βαθμό της εξεταστικής στο τέλος του Ε’ εξαμήνου.

Οι διδάσκοντες του μαθήματος