Co.Mv.o.S.: Εκδήλωση «TeamFairAUTH» την Παρασκευή 01/03/2019 στη Άνω Λέσχη του ΑΠΘ

Co.Mv.o.S.
Cooperation & Motivation of Students
«Ό,τι δεν κάνει το πανεπιστήμιο για εμάς,
ας το κάνουμε εμείς για αυτό!»

03/02/2019

ΔΕΛΤΙΟ ΤΥΠΟΥ

Παρουσίαση της εκδήλωσης «TeamFairAUTH» που θα διεξαχθείτην Παρασκευή 01/03/2019 στη Άνω Λέσχη του Αριστοτέλειου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, υπό την αιγίδα του Co.Mv.o.S. και τη συνδιοργάνωση των φοιτητικών ομάδων του ΑΠΘ.

Στο πλαίσιο των στόχων του για τη συνεργασία και τη δραστηριοποίηση των φοιτητών, ο Co.Mv.o.S. (Cooperation and Motivation of Students), ομάδα προπτυχιακών φοιτητών με παρουσία στα μεγαλύτερα πανεπιστήμια της Ελλάδας και με απώτερο σκοπό την βελτίωση της ακαδημαϊκής πραγματικότητας στη χώρα, διοργανώνει την Παρασκευή 1 Μαρτίου 2019 και ώρες 11:00-18:00, στην Άνω Λέσχη του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, το έκτο σε σειρά TeamFairAUTH.

Μετά τις 18:00 θα ακολουθήσει πάρτι.

Τι είναι ο Co.Mv.o.S.;
Ο Co.Mv.o.S. (Cooperation & Motivation of Students) είναι μία φοιτητική ομάδα που ιδρύθηκε τον Ιούνιο του 2012 από προπτυχιακούς φοιτητές του Εθνικού Μετσόβιου Πολυτεχνείου, του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης, του Πανεπιστημίου Πατρών. Η ίδρυση αυτής της ομάδας έγκειται στα πολυάριθμα κενά που εντοπίζονται στο Ελληνικό Πανεπιστήμιο και στην έλλειψη ενημέρωσης σχετικά με δράσεις σε αυτό. Εμείς, σαν φοιτητές με κοινό όραμα, εμπειρίες και συναφές ακαδημαϊκό υπόβαθρο, θεωρούμε πως ο τρόπος για να καλυφθούν αυτά τα κενά είναι να αναλάβει ο ίδιος ο φοιτητής να προσφέρει υπηρεσίες προς φοιτητές, ή διαφορετικά “ό,τι δεν κάνει το πανεπιστήμιο για εμάς, ας το κάνουμε εμείς για το πανεπιστήμιο”.
Έχοντας ως γνώμονα τα παραπάνω, θεμελιώνουμε ως κύριο στόχο της ομάδας τη μαζική δραστηριοποίηση των φοιτητών. Αυτό θεωρούμε ότι επιτυγχάνεται μέσω της καλλιέργειας της νοοτροπίας της φοιτητικής δραστηριοποίησης, της επίτευξης συνεργασίας των ήδη υπαρχόντων φοιτητικών ομάδων, της υποστήριξης και ενθάρρυνσης δημιουργίας νέων, αλλά και με την ίδρυση μίας ομάδας (όπως η δική μας) με διαπανεπιστημιακό βεληνεκές, που θα επιχειρήσει, ανάλογα με τις ανάγκες του κάθε πανεπιστημίου, να γεφυρώσει τα παραπάνω χάσματα και να καλύψει με δράσεις τα κενά των υπολοίπων, προκειμένου άτομα με κοινά ενδιαφέροντα, πεποιθήσεις και όραμα να συμπράξουν, αποσκοπώντας στη σταδιακή πρόοδο του υφιστάμενου ακαδημαϊκού γίγνεσθαι.
Τι είναι το TeamFairAUTH;
Η εκδήλωση TeamFair AUTH αποτελεί την πρώτη προσπάθεια στα χρονικά του Ελληνικού Πανεπιστημίου,  η οποία πραγματώνει το όραμα του Co.Mv.o.S. για τη συγκέντρωση όλων των φοιτητικών         ομάδων που δραστηριοποιούνται στο χώρο του ΑΠΘ και του Πανεπιστημίου          Μακεδονίας. Για πρώτη φορά φέτος θα συμμετάσχουν και θεατρικές και καλλιτεχνικές ομάδες του ΑΠΘ. Οι ομάδες που ανταποκρίθηκαν στην πρωτοβουλία και θα συμμετάσχουν       στο εγχείρημα αυτό είναι οι ακόλουθες:

• ACM
  • AEGEE
Association des EtatsGénéraux des Etudiants de l’Europe – European Students’ Forum

• AIESEC

Giovani AmbasciatoriMediterranei / Young Ambassadors of the Mediterranean

• Finance Club, University of Macedonia

• HelMSIC
    Hellenic Medical Students’ International               Committee, local committee of Thessaloniki

• IAAS
    International Association of Students in                Agriculture and Related                Sciences
  • IACES
    International Association of Civil Engineering Students

• ΙAESTE
    International Association for the Exchange of Students of Technical Experience, local committee of Thessaloniki

• IEEE
    Institute of Electrical and Electronics Engineers

• Infinity Greece
  • Infititis

• Physics Partizani

• PATh
    Physicists Aristotle university of Thessaloniki

• REACTION
    The Chemistry Students’ Association

• TEDx AUTh

TEI Opportunity Portal

• Theaterdals

• Ο.ΦΟΙ.Σ.
    Οδοντιατρικό Φοιτητικό Σωματείο

Το TeamFairAUTH ευελπιστεί στην ευρύτερη αναγνώριση της ύπαρξης και του έργου των ανωτέρω φοιτητικών ομάδων, καθώς και στην εγκαθίδρυση μιας συνεργασίας μεταξύ αυτών και μιας σύζευξης των επιστημονικών αντικειμένων. Το TeamFairAUTH καλεί ολόκληρη την πανεπιστημιακή κοινότητα προς ενημέρωση και πληροφόρηση των δράσεων των επιμέρους ομάδων         και την κοινωνικοποίηση με νέους επιστήμονες               και φοιτητές διαφορετικών κλάδων.

Παρακαλούμε πολύ για               τις περαιτέρω ενέργειές σας με                σκοπό την προβολή της                εκδήλωσης μέσω του δημοσιογραφικού σας φορέα          και για  την παρουσία σας στην                εκδήλωση.

Link εκδήλωσης στο Facebook :  https://www.facebook.com/events/250036619214828/

Co.Mv.o.S. (Cooperation and Motivation of Students)
Στοιχεία Επικοινωνίας:
Email:    info.comvos@gmail.com