ΕΠΕΙΓΟΥΣΑ ΥΠΕΝΘΥΜΙΣΗ : ONLINE ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ ΤΜΗΜΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ ΓΙΑ ΤΗΝ ΠΕΡΙΟΔΟ ΜΑΡΤΙΟΥ-ΜΑΙΟΥ

ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΓΙΑ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗ ΣΤΗΝ ΠΡΑΚΤΙΚΗ ΑΣΚΗΣΗ

ΤΜΗΜΑ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ
Α.Π.Θ.

ΑΚΑΔΗΜΑΙΚΟ ΕΤΟΣ: 2021-2022

Αφορά την Πρακτική Άσκηση του Τμήματος Οδοντιατρικής Α.Π.Θ. που θα πραγματοποιηθεί κατά το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022.

Καλούνται οι φοιτητές/τριες του Τμήματος Οδοντιατρικής που ενδιαφέρονται να συμμετάσχουν στο Πρόγραμμα Πρακτικής Άσκησης για το ακαδημαϊκό έτος 2021-2022, να διαβάσουν προσεχτικά τα κάτωθι και να υποβάλλουν αίτηση.

Το πρόγραμμα της Πρακτικής Άσκησης ΕΣΠΑ για τον Β΄ Κύκλο του ακαδημαϊκού έτους 2021-2022 για το τμήμα Οδοντιατρικής θα ξεκινήσει 01/03/2022-31/05/2022, είναι τρίμηνης διάρκειας, μερικής απασχόλησης (3-4 ώρες την ημέρα, 5 ημέρες την εβδομάδα).

ΔΙΑΘΕΣΙΜΕΣ ΘΕΣΕΙΣ ΠΡΑΚΤΙΚΗΣ ΑΣΚΗΣΗΣ:

Ο αριθμός των φορέων που εκδήλωσε ενδιαφέρον συμμετοχής για το πρόγραμμα της πρακτικής άσκησης κατά την περίοδο 01/03/2022-31/05/2022 είναι σαράντα (40)

Κριτήρια Επιλογής

Δικαίωμα συμμετοχής έχουν οι φοιτητές που βρίσκονται στο 9ο εξάμηνο σπουδών και πάνω. Τα κριτήρια επιλογής του Τμήματος για τη συμμετοχή των φοιτητών σε θέσεις Πρακτικής Άσκησης
μέσω ΕΣΠΑ είναι:

1) Προηγούνται οι φοιτητές του 9ου ή 10ου εξαμήνου αντίστοιχα και εφόσον δε συμπληρωθούν οι θέσεις επιλέγονται κατά σειρά φοιτητές του 11ου ή 12ου και μεγαλύτερων εξαμήνων, αντίστοιχα για κάθε κύκλο Πρακτικής Άσκησης.
2) Λαμβάνεται υπόψη ο Μ.Ο. του βαθμού των περατωμένων μαθημάτων (υποχρεωτικών και κατ’ επιλογήν υποχρεωτικών), με ακρίβεια εκατοστού της μονάδας, σε συνάρτηση με τον αριθμό των επιτυχώς περατωμένων μαθημάτων και με τον ακόλουθο αλγόριθμο: (αριθμός επιτυχώς περατωμένων μαθημάτων) *0,5+ (Μ.Ο. βαθμολογίας) *2
3) Σε περίπτωση ισοβαθμίας, θα λαμβάνεται ο μεγαλύτερος αριθμός των επιτυχώς περατωμένων μαθημάτων.

Τα κριτήρια επιλογής έχουν επικυρωθεί από τις Γενικές Συνελεύσεις Τμήματος με Αρ. Πρωτ.
342/21.02.2017 και 379/10.07.2018

ONLINE ΑΙΤΗΣΕΙΣ ΦΟΙΤΗΤΩΝ/ΤΡΙΩΝ

από Τρίτη 11/01/2022 – Δευτέρα 17/01/2022 στην ιστοσελίδα www.praktiki.auth.gr

Διαδρομή:

www.praktiki.auth.gr à Σύνδεση (στον ιδρυματικό σας λογαριασμό)à Προσωπικά Στοιχεία (θα τα συμπληρώσετε)à Περίοδος Πρακτικής Άσκησης à επιλογή θέσεων Πρακτικής Άσκησης έως πέντε (5) φορείς (Οδοντιατρεία στα οποία θα θέλατε να ασκηθείτε).

Παρακαλούμε να διαβάσετε και την επισυναπτόμενη παρουσίαση του Γραφείου Πρακτικής Άσκησης, όπου αναφέρονται όλες οι διαδικασίες και τα έγγραφα που απαιτούνται.

Τα απαραίτητα δικαιολογητικά θα πρέπει να σταλούν στο praktiki@auth.gr έως τις 17/01/2022

Υπενθυμίζουμε ότι τα χρονοδιαγράμματα αυτά είναι οι καταληκτικές ημερομηνίες για τον κάθε κύκλο Πρακτικής Άσκησης και δεν υπάρχει δυνατότητα παρέκκλισης από αυτά, δεδομένων των χρονοβόρων διαδικασιών που προκύπτουν από την Επιτροπή Ερευνών. Σε περίπτωση που δεν τηρηθούν, δε θα μπορέσουν να γίνουν οι συμβάσεις των φοιτητών.

Το πρόγραμμα χρηματοδοτείται από το Ευρωπαϊκό Κοινωνικό Ταμείο (ΕΚΤ) και συγχρηματοδοτείται από Εθνικούς Πόρους μέσω του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανταγωνιστικότητα, Επιχειρηματικότητα και Καινοτομία» του Εταιρικού Συμφώνου για το Πλαίσιο Ανάπτυξης 2014-2020, με Ενδιάμεσο Φορέα την Ειδική Υπηρεσία Διαχείρισης του Επιχειρησιακού Προγράμματος «Ανάπτυξη Ανθρώπινου Δυναμικού, Εκπαίδευση και Δία Βίου Μάθηση».

Για οποιαδήποτε διευκρίνιση / πληροφορία είμαστε πάντα στη διάθεσή σας.

Με εκτίμηση,

Μαρία Λογδανίδου

Υποστήριξη Φοιτητών, Φορέων Υποδοχής, Τμημάτων

Γραφείο Πρακτικής Άσκησης Α.Π.Θ.

Κτήριο Διοίκησης, Υπόγειο

Πανεπιστημιούπολη, 54124, Θεσσαλονίκη