#EveryNameCounts: ΠΡΟΣΚΛΗΣΗ ΕΘΕΛΟΝΤΩΝ ΓΙΑ ΗΛΕΚΤΡΟΝΙΚΗ ΜΕΤΑΓΡΑΦΗ ΑΡΧΕΙΩΝ ΘΥΜΑΤΩΝ ΟΛΟΚΑΥΤΩΜΑΤΟΣ (Αρχεία Arolsen)

Σας ενημερώνουμε ότι στην ιστοσελίδα του Τμήματος Σπουδών έχει αναρτηθεί πρόσκληση εθελοντών για συμμετοχή στην πρωτοβουλία #EveryNameCounts που αφορά σε ηλεκτρονική μεταγραφή των Αρχείων Arolsen, του μεγαλύτερου κέντρου τεκμηρίωσης για τα ναζιστικά εγκλήματα κατά τον Β ́Παγκόσμιο Πόλεμο.

Η πρωτοβουλία έχει ως στόχο την ηλεκτρονική μεταγραφή, κυρίως, των δελτίων των κρατουμένων στα στρατόπεδα συγκέντρωσης και καταναγκαστικής εργασίας, προκειμένου για τη δημιουργία πλήρους βάσης δεδομένων με τα ονόματα των θυμάτων για τα οποία τα Αρχεία Arolsen διαθέτουν ψηφιακά τεκμήρια, για την παροχή πληροφοριών και τεκμηρίων στις οικογένειες των θυμάτων, καθώς και για την εξυπηρέτηση της ακαδημαϊκής έρευνας.

Η πρωτοβουλία απευθύνεται σε πανεπιστημιακά ιδρύματα και σχολεία, καθώς και σε κάθε ενδιαφερόμενο πολίτη ή φορέα, να συμμετέχει στην προσπάθεια μεταγράφοντας ονόματα και στοιχεία μέσω ειδικής διαδικτυακής πλατφόρμας.

Για τη συμμετοχή, δεν απαιτείται εγγραφή χρήστη και γνώση της γερμανικής γλώσσας. Προσφέρεται ολιγόλεπτη εισαγωγική εκπαίδευση και εκπαιδευτικό υλικό για διδακτικό προσωπικό το οποίο ενδιαφέρεται να κάνει χρήση του project σε τάξη/μάθημα.