HelMSIC | Προώθηση World AIDS Day 2021

H HelMSIC – Hellenic Medical Students’ International Committee (Ελληνική Επιτροπή Διεθνών Σχέσεων Φοιτητών Ιατρικής) είναι ένα ανεξάρτητο σωματείο μη κυβερνητικού, μη κερδοσκοπικού, μη κομματικού χαρακτήρα. Ιδρύθηκε το 1958 και αποτελείται από 7 τοπικές επιτροπές, μία σε κάθε πόλη όπου υπάρχει η Ιατρική Σχολή. Οι δράσεις μας εστιάζονται κατά βάση σε έξι θεματικές, τις ερευνητικές και κλινικές ανταλλαγές φοιτητών Ιατρικής, την δημόσια υγεία, την ιατρική εκπαίδευση, τη σεξουαλική και αναπαραγωγική υγεία και δικαιώματα συμπεριλαμβανομένου του HIV και AIDS και τα ανθρώπινα δικαιώματα και την ειρήνη. Περισσότερες πληροφορίες μπορείτε να βρείτε στο website της οργάνωσης, www.helmsic.gr και στο έγγραφο που επισυνάπτεται.

Στα πλαίσια των δράσεών μας, πραγματοποιούμε για 12η συνεχή χρονιά τη δράση μας World AIDS Day η οποία αποσκοπεί στην ευαισθητοποίηση, την επιστημονικά ορθή ενημέρωση και την κατάρριψη στερεοτύπων γύρω από τον HIV και το AIDS των επαγγελματιών υγείας. Επειδή μελλοντικοί επαγγελματίες υγείας δεν είναι μόνο οι φοιτητές Ιατρικής, φέτος η δράση μας θα είναι ανοιχτή και για φοιτητές της σχολής σας.

Με στόχο την εξωτερίκευση του προγράμματος στους φοιτητές θα θέλαμε να γνωστοποιήσετε κάποιες πληροφορίες για το πρόγραμμα στις ανακοινώσεις του website της γραμματείας της Σχολής και τα ακαδημαϊκά e-mail των φοιτητών.

Στις ανακοινώσεις του website θα θέλαμε να κοινοποιηθεί το παρακάτω κείμενο το οποίο μπορείτε να βρείτε στα συνημμένα με τίτλο “Κείμενο για ιστοσελίδα γραμματείας”

Στα ακαδημαϊκά email θα θέλαμε να αποσταλεί το παρακάτω κείμενο, το οποίο μπορείτε να βρείτε στα συνημμένα με τίτλο “Κείμενο για ακαδημαΪκά emails”

Ευχαριστούμε εκ των προτέρων, για οποιαδήποτε διευκρίνιση μπορείτε να επικοινωνήσετε μαζί μου στα παρακάτω στοιχεία:

e-mail: chp0014@gmail.com

κινητό: 6976921404