Οδηγίες για τις εγγραφές αιτούντων μετεγγραφή 2022-23

Οι επιτυχόντες αυτής της κατηγορίας  θα πρέπει να υποβάλουν ηλεκτρονική αίτηση εγγραφής στο διάστημα από 14 έως 23 Νοεμβρίου 2022 μέσα από το περιβάλλον https://register.auth.gr, όπου θα ανεβάσουν και όλα τα απαραίτητα δικαιολογητικά ηλεκτρονικά, και στη συνέχεια, στο ίδιο διάστημα, να υποβάλουν τα πρωτότυπα δικαιολογητικά στις Γραμματείες των Τμημάτων με έναν από τους τρόπους που περιγράφονται στην ανακοίνωση του Τμήματος Σπουδών. Οι επιτυχόντες θα ενημερωθούν μέσω SMS για τη διαδικασία καταχώρησης στοιχείων στο register.auth.gr από το Κέντρο Ηλεκτρονικής Διακυβέρνησης. Επειδή δεν υπάρχει καταχωρημένο κινητό για όλους τους επιτυχόντες παρακαλούμε για την ανάρτηση σχετικών ανακοινώσεων και από τις Γραμματείες των Τμημάτων.

Το σύστημα register.auth.gr για την καταχώρηση των στοιχείων αυτής τη κατηγορίας θα ανοίξει στις 14 Νοεμβρίου και θα περιλαμβάνει αναλυτικές οδηγίες για τους φοιτητές.

Επισημαίνεται ότι:
1.    Για την κατηγορία αυτή ΔΕΝ επιτρέπεται απευθείας καταχώρηση στοιχείων στο σύστημα ηλεκτρονικής γραμματείας από εσάς.
2.    Φοιτητής που έχει ολοκληρώσει την καταχώρηση στοιχείων του στο σύστημα register.auth.gr και εφόσον έχει γίνει “Αποδοχή” της αίτησής του από τη Γραμματεία εμφανίζεται στο σύστημα ηλεκτρονικής  γραμματείας σε κατάσταση “Ενεργός“. Η οριστικοποίηση της προεγγραφής γίνεται με βάση τα προβλεπόμενα στην εγκύκλιο του Υπουργείου. Με την οριστικοποίηση της προεγγραφής ο εισαγόμενος λαμβάνει με SMS τους κωδικούς που απαιτούνται για τη δημιουργία του Ιδρυματικού Λογαριασμού.