Παράταση Αιτήσεων για τον 2ο Κύκλο Επιτάχυνσης του Walk | AUTh Innovation Accelerator

Αγαπητοί φοιτητές,

Το Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του ΑΠΘ, Walk | AUTh Innovation Accelerator, ανακοινώνει παράταση των αιτήσεων για τον 2o κύκλο του προγράμματος επιτάχυνσής του, για να υποστηρίξει ομάδες του ΑΠΘ με καινοτόμες επιχειρηματικές ιδέες, οι οποίες βρίσκονται σε αρχικό στάδιο διερεύνησης ή ανάπτυξης.

Οι ομάδες που θα επιλεχθούν να συμμετέχουν θα έχουν την ευκαιρία να ωριμάσουν την ιδέα τους σε σύντομο χρονικό διάστημα, να διαμορφώσουν ένα βιώσιμο επιχειρηματικό μοντέλο, και αναπτυχθούν ως νεοφυείς επιχειρήσεις σε μεγάλες παγκόσμιες αγορές.

Το πρόγραμμα επιτάχυνσης προσφέρει εκπαίδευση σε χρήσιμα μεθοδολογικά εργαλεία ανακάλυψης επιχειρηματικού μοντέλου και σε βασικές δεξιότητες σχετικές με το σύγχρονη καινοτόμο επιχειρηματικότητα, εξατομικευμένη συμβουλευτική υποστήριξη από έμπειρους startup coaches, δικτύωση με καταξιωμένους επαγγελματίες που προσφέρουν mentoring σε εξειδικευμένα θέματα, και ενημέρωση για πηγές χρηματοδότησης.

Οι ομάδες που επιθυμούν να συμμετέχουν πρέπει να ολοκληρώσουν την αίτησή τους έως την Παρασκευή 15 Δεκεμβρίου στις 23:59. Μετά από αξιολόγηση των αιτήσεων, οι ομάδες που θα επιλεχθούν, θα κληθούν να συμμετάσχουν σε ένα εντατικό bootcamp διάρκειας μιας εβδομάδας. Με κριτήριο την απόδοση τους στο bootcamp, οι ομάδες θα αξιολογηθούν, και οι ωριμότερες από αυτές θα κληθούν να συμμετάσχουν στο κυρίως πρόγραμμα επιτάχυνσης.

Για να κάνετε την αίτησή σας και να λάβετε περισσότερες πληροφορίες σχετικά με το Walk και τον 2ο κύκλο του προγράμματος επιτάχυνσης, επισκεφθείτε την επίσημη ιστοσελίδα walk.auth.gr ή επικοινωνήστε με την ομάδα του Walk μέσω της ηλεκτρονικής διεύθυνσης walk@auth.gr ή τηλεφωνικά στο 2310 994066.

Υποβάλετε την αίτησή σας και γίνετε μέρος του Walk | AUTh Innovation Accelerator και του οικοσυστήματος καινοτομίας του Αριστοτελείου Πανεπιστημίου Θεσσαλονίκης.

Εμπνευσμένο από την περιπατητική σχολή του Αριστοτέλη, το Walk δημιουργήθηκε για να αναδείξει το οικοσύστημα καινοτομίας του ΑΠΘ και να υποστηρίξει φοιτητές, πτυχιούχους, και ακαδημαϊκό προσωπικό, στη μεταφορά των ιδεών τους στην κοινωνία με επιχειρηματικούς όρους.

Στη διάθεσή σας για οποιαδήποτε διευκρίνιση.

———————————–
ΜΟΔΥ – ΕΛΚΕ ΑΠΘ