Προϋποθέσεις εισόδου φοιτητών και ασθενών στις κλινικές από την Επιτροπή Ελέγχου Λοιμώξεων του Τμήματος

ΚΑΛΗ ΧΡΟΝΙΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΕΠΙΤΡΟΠΗ ΕΛΕΓΧΟΥ ΛΟΙΜΩΞΕΩΝ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ

Λόγω της ιδιαίτερης έξαρσης όλων των αναπνευστικών λοιμώξεων σας τονίζουμε την αναγκαιότητα χρήσης της μάσκας σε όλους τους χώρους του Τμήματος

Υπενθυμίζονται οι προϋποθέσεις εισόδου φοιτητών και ασθενών στις κλινικές

Σύμφωνα με το ΦΕΚ 4756-9-9-2022 και με τις οδηγίες της Υγειονομικής Επιτροπής Α.Π.Θ.12-9-2022, οι προϋποθέσεις εισόδου των φοιτητών στις κλινικές του Τμήματος Οδοντιατρικής τροποποιούνται ως εξής:

• Όσον αφορά στον εμβολιασμό φοιτητών που εισέρχονται, δουλεύουν ή ασκούνται σε εσωτερικούς χώρους και κλινικές Νοσοκομείων, καθώς και σε χώρους Τμημάτων του ΑΠΘ (πχ. Κλινικές Τμήματος Οδοντιατρικής), όπου έρχονται σε επαφή με ασθενείς, απαιτείται εμβολιασμός με δύο δόσεις (βασικός εμβολιασμός) ανεξάρτητα αν έχει υπάρξει νόσηση ή όχι.
  • Σε περίπτωση που δεν πληρείται ο βασικός εμβολιασμός, απαιτείται η διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου για τον SARS-CoV2 μία φορά την εβδομάδα, είτε με rapidtest, είτε με PCR.

ΠΡΟΥΠΟΘΕΣΕΙΣ ΕΙΣΟΔΟΥ ΑΣΘΕΝΩΝ
ΣΤΙΣ ΚΛΙΝΙΚΕΣ ΤΟΥ ΤΜΗΜΑΤΟΣ ΟΔΟΝΤΙΑΤΡΙΚΗΣ

• Εμβολιασμός με δύο δόσεις (βασικός εμβολιασμός), ανεξάρτητα αν έχει υπάρξει νόσηση ή όχι.
  • Σε περίπτωση που δεν πληρείται ο βασικός εμβολιασμός, απαιτείται η διενέργεια διαγνωστικού ελέγχου για τον SARS-CoV2 μία φορά την εβδομάδα, είτε με rapid test είτε με PCR.

Η Επιτροπή Ελέγχου Λοιμώξεων του Τμήματος Οδοντιατρικής