Συνέδριο της Association of Medical Schools in Europe (17-19 Οκτωβρίου) και Aristotle Medical Forum (18-20 Οκτωβρίου), Μέγαρο Μουσικής Θεσσαλονίκης

Το ετήσιο συνέδριο της Association of Medical Schools in Europe (AMSE2024, 17-19 Οκτωβρίου) που διοργανώνεται από το Τμήμα Ιατρικής του ΑΠΘ με κεντρικό θέμα “Educating for patient-centred and community-engaged healthcare” θα συμβάλλει στη συζήτηση φοιτητών, εκπαιδευτών, ερευνητών, ασθενών και πολιτών για τις προκλήσεις της σύγχρονης Ιατρικής και Υγειονομικής Εκπαίδευσης και της Φροντίδας Υγείας που μετασχηματίζεται ώστε να ανταποκριθεί στις ανάγκες υγείας της κοινωνίας του μέλλοντος.

Η πρόσκληση συμμετοχής στην AMSE2024  και το επισυναπτόμενο προκαταρτικό πρόγραμμα με όλες τις σχετικές πληροφορίες για τις δυνατότητες ενεργού συμμετοχής, στο εκπαιδευτικό και ερευνητικό προσωπικό, τους προπτυχιακούς και μεταπτυχιακούς φοιτητές της Σχολής σας βρίσκεται στον παρακάτω σύνδεσμο www.amse2024.gr.

Υπάρχει και δυνατότητα συμμετοχής με τη μορφή προφορικών παρουσιάσεων και ανακοινώσεων – οι εργασίες θα πρέπει να είναι γραμμένες στην αγγλική γλώσσα και οι περιλήψεις θα δημοσιευθούν σε διεθνές περιοδικό. Μεταξύ άλλων θεμάτων εκπαίδευσης, έρευνας, και φροντίδας υγείας θα συζητηθούν τα παρακάτω θέματα ιδιαίτερου ενδιαφέροντος στα οποία μπορείτε να συμμετέχετε με ανακοινώσεις (Υποβολή Περιλήψεων 12/6 – 12/7, www.amse2024.gr)

Ταυτόχρονα διεξάγεται το Aristotle Medical Forum και 3ο Παγκόσμιο Πανομογενειακό Ιατρικό Συνέδριου (18-20 Οκτωβρίου) που συνδιοργανώνεται από το Τμήμα Ιατρικής ΑΠΘ και τη Γενική Γραμματεία Απόδημου Ελληνισμού και Δημόσιας Διπλωματίας με μεγάλη συμμετοχή από διακεκριμένους Έλληνες ιατρούς από Ευρώπη, ΗΠΑ και όλο τον κόσμο και το σύνολο του στελεχιακού δυναμικού του Τμήματος Ιατρικής (https://diaspora.med.auth.gr/) και στα πλαίσια του οποίου έχουν οριστικοποιηθεί κάποιες συνεδρίες (συνεδρία με το Ίδρυμα Σταύρος Νιάρχος για το υπό κατασκευή Νέο Παιδιατρικό Πανεπιστημιακό Νοσοκομείο) και το προκαταρτικό πρόγραμμα θα είναι σύντομα έτοιμο και θα σας αποσταλεί.

AMSE2024 Conference program outline